Ściany oraz inne powierzchnie pionowe to typowe zastosowanie kamienia. Takie aranżacje cieszą się coraz większą popularnością. Jest kilka przyczyn tego stanu rzeczy.Kamień w domu

  • Kamień posiada swój niezaprzeczalny urok. Ożywia elewację zewnętrzną, ale też wnętrze domu. Świetnie się komponuje z drewnem. Może stanowić wręcz element zabudowy meblowej.
  • Kamień jest bardzo trwały i łatwy w konserwacji. Konserwacja w zasadzie polega na jego okresowym czyszczeniu czyli zmywaniu dostępnymi środkami myjącymi.

Nasza oferta na ściany to gnejsy oraz piaskowiec kwarcowy i muskowit. Oferujemy zarówno kamień płaski (płyty, otoczaki), jak i ryski. Kolory przez nas proponowane są eleganckie, pasujące do różnej kolorystyki ścian.

Kamień do kładzenia na ściany charakteryzuje się mniejszą grubością niż kamienień przeznaczony na podjazdy i ścieżki. Na ściany oferujemy kamień o grubości 2 cm  +/- 0,5 cm oraz 2-3 cm.Niewielkie odchylenia od grubości są bardzo ważne. Dzięki temu, że kamień trzyma wymiar jego położenie jest szybkie (oszczędzamy na robociźnie) oraz zużywamy znacznie mniej kleju. Proszę pamiętać, że 1 mm grubości warstwy klejącej wymaga przeważnie ok. 1,5 kg dodatkowego kleju na 1 metr kwadratowy. Im większa różnica w grubości kamienia tym więcej kleju trzeba zużyć (zakładając, że powierzchnia kamienia elewacyjnego ma być w miarę równa).Chodnik z piaskowca kwarcowego

Kamień elewacyjny nadaje się także na tarasy, schody i inne poziome powierzchnie – nawet chodniki (zob. zdjęcie obok – choć trzeba podkreślić, że ten chodnik z kamienia mógłby być lepiej ułożony. Jednak inwestor chciał utrzymać „luźniejszy” styl ścieżki, tak by pasowała do dachów z trzciny). Jak z kamienia elewacyjnego zrobić np. schody czy taras piszemy w blogu pt. Budowa tarasu z kamienia”.  Przykłady inwestycji, w których do budowy tarasów wykorzystano kamień elewacyjny opisujemy na stronie: „Taras z płyt i płytek kamiennych”.

Osoby, które pierwszy raz kupują kamień zachęcamy do przeczytania wpisu pt. „Kamień elewacyjny – jak kupować, aby nie żałować” a nawet wpisu pt. Kamień elewacyjny – rodzaje”.   Kamień to nie jest jednorodny produkt (i w tym jest jego urok!), dlatego warto spokojnie i rzeczowo przeprowadzić transakcję, by obie strony były z niej zadowolone. Zachęcamy tez do kontaktu telefonicznego, chętnie odpowiemy na wszelkie pytania. Wcześniej polecamy strony produktowe, które podzieliśmy wg rodzaju kamienia: gnejs, piaskowiec. Zwracamy uwagę na gnejs, kamień mniej znany, a występujący w bardzo wielu kolorach. Jednocześnie jest to kamień bardzo wytrzymały o parametrach podobnych do granitu.

Gnejs elewacyjny – czytaj więcej.

Piaskowiec elewacyjny – czytaj więcej.

Ponadto polecamy grubsze płyty kamienne, z których można zrobić ścieżki (bez specjalnie utwardzanego podłoża np. na trawie), podjazdy, chodniki kamienne. Płyty kamienne – czytaj więcej.

———————————————————————————————————————————————————————————————–

Poniżej przykładowe realizacje z oferowanego kamienia (zdjęcie na samej górze przedstawia inny piaskowiec).

Piaskowiec kwarcowy na elewacjiPiaskowiec muskowit ryski - kominekElewacja z piaskowca