Kamienne ścieżki ogrodowe,

chodniki z kamienia, patia itp.

Ścieżki kamienne w ogrodzie

W urokliwym ogrodzie kamienne alejki

Każdy ogród wymaga ścieżek i alejek. Piękny ogród wymaga godnego materiału na ścieżki. Takim materiałem jest niewątpliwie naturalny kamień. To z niego uformujemy nie tylko ścieżki, ale również chodniki ogrodowe, patia, tarasy, a nawet przytulne zakątki na ogniska oraz eleganckie obramowania dla oczek wodnych.

Bogactwo kamienia pozwala skomponować takie ścieżki kamienne by pasowały do gustu właściciela, by były piękne i praktyczne zarazem.

Na stronie pokazujemy różnorodne możliwości wykonania ścieżek ogrodowych z kamienia.


Ścieżka i patio w ogrodzie z kwarcytu

Ścieżka ogrodowa z kwarcytu poligonalnego oraz patio z kwarcytu formatowanego. Identyczny efekt można uzyskać stosując płyty z gnejsu. Na patio można także polecić płyty z granitu.

Gnejs i granit w ogrodzie

Połączenie płyt z gnejsu i kostki granitowej – przy odpowiedniej podbudowie może przenieść nie tylko ruch pieszy

Ścieżki kamienne w ogrodzie mogą przyjmować formę bardziej lub mniej formalną. Dlatego też istnieje kilka metod ich układania:

  • można układać pojedyncze kamienie bezpośrednio na gruncie — cięte lub o nieregularnych kształtach — gdzie roślinność wypełni przestrzeń między nimi;
  • kamienie można również położyć na ziemi, a przerwy między nimi wypełnić grysem, co stworzy harmonijny efekt wizualny;
  • opcją jest także obramowanie ścieżki kamieniem ciętym lub łupanym, co nada jej wyraźne kontury.

Komponując ścieżki, można wykorzystać jedną rodzaj skały lub połączyć różne rodzaje kamienia, aby osiągnąć pożądane efekty estetyczne. Wszystkie projekty prezentowane na tej stronie zostały zrealizowane z kamienia dostępnego w naszej ofercie.

W zależności od podbudowy (lub jej braku) można wykorzystać różny kamień. Stosując podbudowę betonową na ścieżkę ogrodową nadaje się nawet kamień elewacyjny (choć nie każdy!), ale równie dobrze można z takiej podbudowy zrezygnować, ale  wtedy niezbędne są grubsze płyty (zawsze jedna warto zagęścić grunt pod płytami). Wszystko zależy od przeznaczenia powierzchni kamiennej (ważne jakie będą obciążenia powierzchni czy np. nie będą po nich jeździć auta), fantazji i upodobań inwestora. Rozwiązań jest wiele, ale najlepszy kamień na powierzchnie poziome w ogrodzie to gnejs, kwarcyt i granit, choć nie należy dyskwalifikować piaskowca. Dalej niech przemówią same zdjęcia. Obok nich znajdziemy jeszcze kilka uwag związanych z wykonaniem oraz linki do stron, na których można zobaczyć ofertę kamienia, który na takie ścieżki się nadaje.


Ścieżka ogrodowa z pojedynczych kamieni

Ścieżka w ogrodzie z płyt z gnejsuPłyty kamienne - ścieżka na trawnikuŚcieżka ogrodowa z płyt z gnejsuŚcieżka z gnejsu

Płyty poligonalne z gnejsu znakomicie nadają się na ścieżki ogrodowe. Powierzchnia łupana, ale płaska, różne wymiary, wysoka wytrzymałość skały. Można  płyty kłaść bezpośrednio na utwardzonej ziemi, nie będą przeszkadzały w koszeniu trawnika. Oczywiście można między nimi zasadzić dowolne niskie rośliny.

Ścieżka ogrodowa z płyt z kwarcytu

Ścieżka ogrodowa z płyt z kwarcytuPłyty granitowe na ścieżki i patia

Płyty granitowe na ścieżki


Ścieżka w ogrodzie – kamień z grysem

Ścieżka ogrodowa z płyt z gnejsu

Ścieżka z gnejsu na podbudowie z betonuObramowanie ścieżki z kostki granitowej. Można też zastosować typowe obrzeża granitowe. Płyty położone bezpośrednio na ziemi, szczeliny wypełnione grysem. Poniżej ta sama ścieżka przed wypełnieniem grysem. Równie dobrze można ją wypełnić ziemią i nasadzić np. rozchodniki.

Ścieżka ogrodowa z płyt z kwarcytu

Ścieżka z kwarcytu z podsypką z grysuPłyty z marmuru wśród otoczaków

Patio - różne nawierzchnieNa powyższym zdjęciu formatowane płyty z marmuru. Można je także układać bezpośrednio na ziemi otaczając nie kamieniem a trawnikiem czy innymi roślinami. Najbardziej popularne płyty formatowane do ogrodu to płyty granitowe, ale te oczywiście w innych kolorach.


Ścieżki, chodniki ogrodowe

Chodnik z piaskowca

Chodnik z piaskowca

Płyty z piaskowca na podbudowie z betonu, którym także wypełniono przestrzeń między płytami. Obramowanie z płyt ciętych.

Chodnik z piaskowca

chodnik z piaskowca elewacyjnego na podbudowie z betonu

Chodnik z granitu jako element podjazdu


Architektura ogrodowa a ścieżki kamienne

Ścieżki i alejki ogrodowe są powiązane z elementami architektury ogrodowej. Prezentujemy kilka przykładów wykorzystania kamienia na ścieżki kamienne w powiązaniu z innymi elementami ogrodu czy domu. Po tych zdjęciach krótko o zaletach poszczególnych skał na ścieżki, alejki kamienne w ogrodzie. A na samym końcu kilka uwag o ich budowaniu.

Obramowanie kamienne drewutni

Patio kamienne w stylu greckim – kwarcytPatio kamienne w stylu greckimKamienny kąt wypoczynkowy z kwarcytu

Ścieżki można wykonać z różnych skał. My proponujemy przede wszystkim płyty z gnejsu, granitu lub kwarcytu. Najlepszy stosunek jakości do ceny znajdziemy w ofercie z gnejsu. Nie należy też zapominać o piaskowcu, szczególnie w wersji najmniej przetworzonej czyli tzw. dzikówki.

Gnejs jest skałą, która dobrze się łupie i można z niej uzyskać duże płyty, które mogą leżeć bezpośrednio na ziemi i spełniać rolę ścieżki ogrodowej. Gnejsy na ścieżki ogrodowe pochodzą z Bułgarii.

Kwarcyt jest równie znakomitą skałą, stosowaną przez starożytnych Greków. Stamtąd też pochodzi kwarcyt przez nas oferowany. Kwarcyt może być formatowany łamany. W efekcie można uzyskać powierzchnie bardziej regularne pasujące do mniej naturalistycznych ogrodów.

Granit jest kamieniem, z którego trudno w procesie łupania uzyskać duże powierzchnie płyt, dlatego granit – polski – jest oferowany w formach bardziej przetworzonych (ciętych, a następnie obrabia się powierzchnię by nie była śliska: płomieniowanie, groszkowanie). Znamy go z wielu placów w Polsce.

Oprócz płyt kamiennych na ścieżki można jeszcze zastosować polski piaskowiec w formie tzw. dzikówki. Piaskowiec jest w różnych kolorach i świetnie pasuje do naturalistycznych aranżacji ogrodowych. Powierzchnia nie będzie jednak tak gładka jak w przypadku gnejsu, kwarcytu czy płyt z piaskowca, ale płyt ciętych. Polski piaskowiec nie łupie się tak ładnie jak gnejs czy kwarcyt. Ale jeśli kupimy dzikówkę sortowaną, wtedy rozbieżność w grubościach będzie mniejsza i można także uzyskać piękne efekty w ogrodzie.

Oprócz płyt kamiennych możemy zastosować do budowy ścieżek kamień elewacyjny (kwarcyt, gnejs, ale w tym przypadku nie wszystkie kolory – informacja na stronie z gnejsem). Wymaga on jednak podbudowy betonowej. Kilka dodatkowych zdań i zdjęć o budowie ścieżek dalej.


Kilka uwag o budowie ścieżek w ogrodzie

Ścieżka ogrodowa – połączenie płyt z gnejsu i kostki granitowej

Płyty z gnejsu oraz kostka granitowa

Jak wspominaliśmy wcześniej ścieżkę można wykonać w różny sposób. Najprościej jest po prostu rozłożyć kamienie na ziemi. Jeśli ścieżka kamienna ma być w trawniku to najlepiej wykonać to tuż przed samym sianiem trawnika, gdy ziemia już osiadła po wcześniejszym spulchnieniu. Duże płyty nie wymagają dodatkowych operacji. Lekko same osiądą, co pozwoli nam potem kosić trawę nawet na 3-4 cm bez obawy uszkodzenia kosiarki.

Jak wcześniej pokazywaliśmy można też wykonać alejki kamienne obramowane. W przypadku ścieżek kamiennych zakrzywionych bardzo wygodnym obrzeżem będzie polska kostka granitowa znakomicie pasująca do gnejsów. Zdjęcia pokazuje chodnik kamienny w budowie, który początkowo jest wypełniony samą kostką granitową surowołupaną, dalej jest kostka połączona z płytami z gnejsu, a na końcu same płyty z gnejsu między które można posadzić rośliny lub wsypać grys.

Chodnik kamienny – połączenie płyt z kwarcytu i kostki granitowej

Budując chodniki kamienne warto zdjąć humus i podsypać chodnik piaskiem, a następnie zagęścić go. Przy większych powierzchnia niezbędna będzie zagęszczarka, przy mniejszych obcasy inwestorek i inwestorów wystarczą 🙂

Wariantów estetycznych jest wiele. Można dobrać kamienie by były tego samego koloru. Na przykład szare płyty gnejsu lub kwarcytu i szara kostka granitowa. Można dać kolory kontrastowe . Kamień daje dowolne możliwości aranżacyjne. Wszystko zależy od naszej inwencji. Ceny wbrew pozorom są konkurencyjne do wyrobów z betonu, którymi wielu inwestorów wykłada teraz swojej posesje. My polecamy jedynie kamień naturalny.  Warto!