Ścieżki ogrodowe, patia kamienne itp.

Powierzchnie poziome w ogrodzie to przede wszystkim ścieżki, chodniki i patia (tarasy). Ścieżki mogą być mniej lub bardziej „sformalizowane”. Te obramowane regularnym kamieniem, na podbudowie betonowej można określić jako chodniki. Mamy do wyboru kilka możliwości wykonawczych. A więc możemy:

  • położyć pojedyncze kamienie bezpośrednio w trawnik (cięte lub nieregularne)
  • położyć kamienie na ozdobnym podkładzie kamiennym np. grysie (do wyboru różne kolory)
  • obramować ścieżkę kamieniem ciętym lub łupanym.

Możemy dać podbudowę betonową (wtedy na ścieżkę nadaje się nawet kamień elewacyjny – choć nie każdy!), ale równie dobrze z niej zrezygnować (wtedy niezbędne są grubsze płyty). Wszystko zależy od przeznaczenia powierzchni kamiennej (ważne jakie będą obciążenia powierzchni czy np. nie będą po nich jeździć auta), fantazji i upodobań inwestora. Rozwiązań wiele, najlepszy kamień na powierzchnie poziome w ogrodzie to gnejs, kwarcyt i granit, choć nie należy dyskwalifikować piaskowca. Dalej niech przemówią same zdjęcia. Pod nimi znajdziemy jeszcze klika uwag związanych z wykonaniem oraz linki do stron, na których można zobaczyć ofertę kamienia, który na takie ścieżki się nadaje.

Ścieżka i patio z kwarcytupłyty kwarcytowe jako ścieżka i patioIdentyczny efekt można uzyskać stosując płyty z gnejsu. Na patio można także polecić płyty z granitu.

„Obramowanie” drewutni ścieżką z gnejsu

Ścieżka z gnejsu 1Patio kamienne w stylu greckim – kwarcyt

Patio kamienne w stylu greckimPatio kamienne z kwarcytu – kilka pomysłów jednocześnie

Patio - różne nawierzchnieŚcieżka ogrodowa z płyt z kwarcytu

Ścieżka ogrodowa z płyt z kwarcytuŚcieżka ogrodowa z płyt z kwarcytu

Ścieżka z kwarcytu z podsypką z grysuŚcieżka ogrodowa z płyt z gnejsu

Ścieżka z gnejsuŚcieżka ogrodowa z płyt z gnejsu

Ścieżka z gnejsu na podbudowie z betonuObramowanie ścieżki z kostki granitowej. Można też zastosować typowe obrzeża granitowe.

Chodnik z piaskowca

Chodnik z piaskowcaPłyty granitowe na ścieżki i patia – porównanie rozwiązań

Płyty granitowe na ścieżkiŚcieżki można wykonać z różnych skał. My proponujemy przede wszystkim płyty z gnejsu, granitu lub kwarcytu. Najlepszy stosunek jakości do ceny znajdziemy w ofercie z gnejsu.

Gnejs jest skałą, która dobrze się łupie i można z niej uzyskać duże płyty, które mogą leżeć bezpośrednio na ziemi i spełniać rolę ścieżki ogrodowej. Gnejsy na ścieżki ogrodowe pochodzą z Bułgarii.

Kwarcyt jest równie znakomitą skałą, stosowaną przez starożytnych Greków. Stamtąd też pochodzi kwarcyt przez nas oferowany. Kwarcyt może być formatowany łamany. W efekcie można uzyskać powierzchnie bardziej regularne pasujące do mniej naturalistycznych ogrodów.

Granit jest kamieniem, z którego trudno w procesie łupania uzyskać duże powierzchnie płyt, dlatego granit – polski – jest oferowany w formach bardziej przetworzonych (ciętych, a następnie obrabia się powierzchnię by nie była śliska: płomieniowanie, groszkowanie). Znamy go z wielu placów w Polsce.

Nie należy też zapominać o płytach z piaskowca, który też można wykorzystać do budowania powierzchni poziomych w ogrodach.

>>> Zobacz przegląd płyt kamiennych >>>

Oprócz płyt kamiennych, które znajdziemy w serwisie można jeszcze na ścieżki zastosować polski piaskowiec w formie mniej przetworzonej (tzw. dzikówka). Piaskowiec jest w różnych kolorach i świetnie pasuje do naturalistycznych aranżacji ogrodowych. Powierzchnia nie będzie jednak tak gładka jak w przypadku gnejsu, kwarcytu czy płyt z piaskowca, ale płyt ciętych. Polski piaskowiec nie łupie się tak ładnie jak gnejs czy kwarcyt. Ale jeśli kupimy dzikówkę sortowaną, wtedy rozbieżność w grubościach będzie mniejsza i można także uzyskać piękne efekty w ogrodzie.

>>> Piaskowiec – dzikówka sortowana >>>

Oprócz płyt kamiennych możemy zastosować do budowy ścieżek kamień elewacyjny (kwarcyt, gnejs, ale w tym przypadku nie wszystkie kolory – informacja na stronie z gnejsem). Wymaga on jednak podbudowy betonowej. Kilka dodatkowych zdań i zdjęć o budowie ścieżek na samej dole strony.

Kilka uwag o budowie ścieżek w ogrodzie

Ścieżka w ogrodzie z płyt z gnejsu rozłożonych wprost na darni

Płyty kamienne - ścieżka na trawniku

Jak wspominaliśmy wcześniej ścieżkę można wykonać w różny sposób. Najprościej jest po prostu rozłożyć kamienie na darni (jeśli już mamy trawnik, a okazało się, że niektóre miejsca szczególnie często użytkujemy). Na zdjęciu prezentujemy taką właśnie ścieżkę. Jest ona wynikiem braku czasu u inwestora, który nie miał kiedy podciąć darni i zagłębić w niej płyt. Warto tę ścieżkę zobaczyć, bo świadczy ona o jakości płyt z gnejsu. Są na tyle równe, że znakomicie się ułożyły nawet na twardej darni.

Oczywiście lepszym rozwiązaniem jest położenie płyt przed założeniem kamienia, odpowiednio je zagłębiając w glebie (lub wyciąć w darni odpowiednie „otwory”, jeśli trawnik już jest założony). Wtedy mamy gładką powierzchnię i nawet automatyczna kosiarka do trawy nie zatnie się przy strzyżeniu trawnika. Wcześniejsze zdjęcia pokazują takie ścieżki ogrodowe.

Zdjęcia obok prezentują wykorzystanie płyt kamiennych do zrobienia ścieżki/chodnika kamiennego i podjazdu na posesji (po którym mogą przemieszczać się auta). Stosując takie same płyty na podjazd jak i na ścieżki ogrodowe otrzymujemy harmonijne połączenie ogrodu z częścią użytkową (podjazdami i chodnikami) posesji. Można oczywiście wykonać podjazd tradycyjnie, czyli z samej kostki granitowej, podobnie jak chodniki. Można też stopniowo przechodzić od kostki, przez kostkę z płytą, by na końcu dać same płyty w trawniku (na zdjęciu jeszcze nie urósł).

Podjazd z płyt z gnejsu i kostki granitowej

podjazd z gnejsu i granitu

Ścieżka ogrodowa – połączenie płyt z gnejsu i kostki granitowej

Płyty z gnejsu oraz kostka granitowaWariantów jest wiele. Można dobrać kamienie by były tego samego koloru. Na przykład szare płyty gnejsu lub kwarcytu i szara kostka granitowa. Można dać kolory kontrastowe (a propos – mamy świetną ofertę kostki czarnej – tzw. Gabro). Kamień daje dowolne możliwości aranżacyjne. Wszystko zależy od naszej inwencji. Ceny wbrew pozorom są konkurencyjne do wyrobów z betonu, którymi wielu inwestorów wykłada teraz swojej posesje. My polecamy jedynie kamień naturalny.  Warto!