Skip to main content

Kamień na ocieplonej ścianie – to możliwe!

Kamień zdobiący elewację budynku to marzenie wielu inwestorów. Energooszczędność jest jednak w obecnych czasach nadrzędną funkcją, jaką powinien spełniać nasz wymarzony dom. Można mieć jedno i drugie. Kamień elewacyjny o grubości najczęściej ok. 2 cm można bez problemu kleić bezpośrednio do izolacji termicznej. Aby klejenie było bezpieczne i skuteczne potrzeba:

 • zachowania określonych procedur
 • zastosowania dobrej jakości kamienia (przede wszystkim trzymającego wymiar i niezbyt grubego – zobacz całą naszą ofertę).

Zwracamy uwagę na jakość kamienia, na wahania jego grubości. To bardzo ważny parametr. On pozwoli (lub nie) kleić kamień elewacyjny na warstwie izolacyjnej, na ociepleniu. My proponujemy gnejsy, kwarcyty lub piaskowce na elewację. Szczególnie polecamy kamienie, z których można wykonywać elewacje w stylu murów francuskich (prowansalskich). Prezentujemy zdjęcia takich elewacji. Jedno z nich pokazuje ścianę w trakcie prac – naklejania kamienia.

Kwarcyt elewacyjny żółtobrązowy z szaroniebieskim – łamany – mur francuski

Gnejs elewacyjny łamany – szaro-rudy z brązem – mur francuski

Budynki najczęściej ocieplamy płytami: styropianu, XPS (styrodur) lub wełny mineralnej. Jako inwestorzy nie mamy obowiązku wiedzieć, jakich zasad należy przestrzegać przy ocieplaniu, ale warto znać przynajmniej kilka najważniejszych aby wykonawca miał świadomość, że wiemy czego będziemy wymagać. Jeśli dojdzie  do błędów wyegzekwowanie wszelkich poprawek od wykonawcy często kończy się, jakimś kompromisem – zawsze na niekorzyść inwestora bo on zostanie ze źle wykonanym ociepleniem. Oto kilka wybranych błędów popełnianych przez wykonawców:

 • Punktowe nakładanie klejuklejenie płyt tylko na placki powoduje osłabienie ich przyczepności. Brak podparcia krawędzie płyt uginają się, co utrudnia prawidłowe wykonywanie kolejnych etapów prac. Oprócz placków nie może zabraknąć „ramki” z zaprawy dookoła spodniej strony każdej płyty.
 • Przyklejanie płyt bez przewiązania – dotyczy zwłaszcza krawędzi budynków. Na elewacji w efekcie mogą pojawić się pęknięcia. Płyty muszą być układane na mijankę, z przesunięciem krawędzi, najlepiej o połowę długości płyty.
 • Brak dostatecznych zakładów siatki zbrojeniowej – to przyczyną podłużnych pęknięć na elewacjach. Pasy siatki muszą zachodzić na siebie  około 15 cm.
 • Zaniechanie szlifowania warstwy ocieplenia -szlifowanie uskoków płyt styropianowych lub wełnianych po ułożeniu jest koniecznością. Niektórzy wykonawcy próbują  je pominąć. Elewacja wychodzi wówczas nierówna.
 • Wypełnianie styków płyt zaprawą – zmniejsza wydajność ocieplenia. Spoiny z zaprawy stają  się mostkami termicznymi. Błąd taki ujawnia się także w postaci plam na elewacji. Spoiny trzeba wypełniać, ale przy użyciu niskoprężnej pianki poliuretanowej lub paskami materiału termoizolacyjnego.
 • Nieprawidłowe osadzenie kołków – zwłaszcza nadmierne zagłębienie tarczki w ociepleniu, powoduje zniszczenie struktury płyt termoizolacyjnych. Zbyt płytkie osadzenie sprawia, że kołek nie trzyma płyty należycie, a powstała wypukłość pozostanie widoczna i osłabi warstwę zbrojoną.
 • Brak uszczelnień przy ościeżach i obróbkach blacharskich – styki tych elementów z ociepleniem muszą być wypełnione materiałem uszczelniającym, impregnowaną taśmą rozprężną lub uszczelniaczem. Brak uszczelnienia umożliwia wnikanie wody deszczowej pod płyty termoizolacyjne.
 • Brak dodatkowych, ukośnych pasów z siatki w narożach otworów to przyczyna powstawania ukośnych pęknięć w tych miejscach.

Tych błędów  trzeba się koniecznie wystrzegać!

 Ponadto jeśli planujemy przykleić do ocieplenia kamień doradzamy zwrócić szczególną uwagę na dwie kwestie:

 1. zastosowanie siatki zbrojeniowej
 2. dobór kołków mocujących (długość, jakość a także gęstość ich mocowania na m2).

System przyklejania siatki zbrojącej polega na nanoszeniu ok. 2 mm warstwy masy klejącej na powierzchnię płyt i wtapianiu w nią siatki zbrojącej. Dla podłoży przeznaczonych do klejenia płyt kamiennych siatka zbrojąca powinna być produkowana na bazie włókna szklanego impregnowanego przeciwalkalicznie o gramaturze 165–185 g/m². Następnie na powierzchnię przyklejonej siatki nanosi się drugą warstwę masy klejącej o grubości ok. 1 mm aż do całkowitego pokrycia siatki. Grubość warstwy masy klejącej w każdym miejscu powinna być jednakowa. Siatki należy układać z zakładem min. 10 cm. W strefie otworów okiennych na elewacji powinno się układać dodatkową warstwę siatki pod kątem 45º do krawędzi linii otworu. Jeśli nie zastosujecie siatki o takich parametrach proponujemy użyć dwóch warstw siatki o gorszych właściwościach.

Kołki dobieramy w zależności od grubości warstwy ocieplenia i rodzaju muru – w ten sposób prawidłowo dobierzemy długość kołka: do podłoży betonowych nie mniej niż 5cm zakotwienia a przy pozostałych nie mniej niż 7cm.

Ponadto standardowo stosuje się od 6 do 8 sztuk kołków na m2 do elewacji zwykłych, pod elewacje kamienne minimalna ilość powinna stanowić 12szt na m2.

Mamy nadzieje, że powyższe podstawowe informacje powinny pomóc Państwu podczas wykańczania i ocieplania ścian. Na dobrze wykonaną izolację cieplną budynku można naklejać kamień elewacyjny. Można mieć ciepły dom z piękną kamienną elewacją. Poniżej dom ocieplony styropianem, który został przez nas osobiście ozdobiony kamieniem elewacyjnym na ścianie ocieplonej styropianem.

Piaskowiec kwarcowy na elewacji ocieplonej styropianem.

 

 

 

One Comment

 • Tomasz pisze:

  Ja u siebie zrobiłem bardzo podobnie – ocieplenie styropianem plus kamień elewacyjny. Efekt końcowy podoba się wszystkim domownikom, nawet sąsiadom. Ja zamiast piaskowca otoczaka położyłem Romalit.

Leave a Reply