Płyty kamienne na taras i do ogrodu

Przyroda dostarcza nam wielu pięknych zjawisk, które można podziwiać w miejscach do których musimy się specjalnie udać, aby mieć możliwość je oglądać. Brak czasu powoduje, że szukamy rozwiązań, które pozwolą nam obcować na co dzień z naturalnym pięknem, a ponadto cieszyć się jego użytkowymi walorami.

Walory dużych płyt kamiennych

Gnejs złoto-brązowy na chodniki  - duże płyty

Niewątpliwie kamień wokół domu zaspokoi wszelkie, nawet najbardziej wybredne potrzeby i cieszyć nas będzie przez długie lata swym urokiem. Często możemy zobaczyć kamienie małych form w postaci grysu, tłucznia, małych czy średniej wielkości płytek, ale największe wrażenie robią duże kamienne płyty. Ich urok jest niezaprzeczalny i można zaryzykować twierdzenie, że wprost proporcjonalny do ich wielkości.

Duże formaty płyt mają wszechstronne zastosowanie w architekturze przydomowej. Można z nich tworzyć piękne ścieżki, schody, kaskady do oczek wodnych czy stawów lub nieco bardziej skomplikowane formy: podjazdy, tarasy wymagające dużych obciążeń, grille,  zewnętrzne kominki, ławki lub stoły.

Taką wszechstronność umożliwiają nam tylko duże płyty kamienne o grubości ok. 3 cm, o  płaskiej powierzchni i wytrzymałe na zmienne warunki atmosferyczne. Firma nasza poleca płyty gnejsowe w dużych formatach do 2 sztuk na m2 i do 4 sztuk na m2, pakowane w palety po 15 m2. Dzięki ścisłej współpracy z kamieniołomami materiał jest selekcjonowany i ściśle odpowiada wszelkim wymogom inwestorów i wykonawców.

Samodzielne układanie płyt kamiennychPłyty kamienne - ścieżka na trawniku

Dodatkową zaletą zastosowania takich dużych płyt jest możliwość ich samodzielnego ułożenia w niektórych realizacjach bez konieczności sprowadzania specjalistów. Płyty tworzące ścieżki w postaci luźno położonych stopnic bezpośrednio na trawie, wymagają jedynie podcięcia darni i wypoziomowania płyt w gruncie. Podobnie jest ze schodami, które są zawsze ciekawym elementem każdego ogrodu. Wystarczy wyciąć we wzniesieniu uprzednio rozmierzone stopnie a następnie osadzić płyty. Ogromną radość  po wykonaniu daje nie tylko możliwość codziennego obcowania z taką realizacją ale świadomość, że samodzielnie to wykonaliśmy. Na zdjęciu obok ścieżka, którą zrobiliśmy na własny użytek nawet nie podcinając darni. Płaska powierzchnia płyt znakomicie przylega do trawnika.

Budowa tarasów to nieco trudniejsze zadanie wymagające doświadczenia i sprzętu. Jedna z naszych wcześniejszych publikacji przybliża jak można je samodzielnie wykonać. Czytaj artykuł.

W kolejnym opiszemy budowę podjazdu kamiennego zbudowanego z dużych płyt poligonalnych przeplatanych kostką brukową pełniącą rolę spoiny. Budowa podjazdu jest większym wyzwaniem dla wykonawcy (potrzebni solidni wykonawcy), ale też dla inwestora. Wyzwaniem dla inwestora jest wybór materiałów, tak by uzyskać zadowalający efekt estetyczny jak i funkcjonalny. Jednak warto, gdyż uzyskamy efekt niepowtarzalny, dodający posesji uroku, a przy tym efekt trwały i funkcjonalny.