Taras z płyt i płytek kamiennych

Taras z gnejsu elewacyjnego 4

Spotykamy się z pytaniami czy podłoga tarasu z kamienia łupanego – łupanych płytek kamiennych ładnie wygląda, czy jest praktyczna. W tym wpisie chcieliśmy pokazać tarasy z naturalnego  kamienia łupanego dorzucając mały komentarz. Nie chcemy nikomu narzucać swojego zdania, chcemy jedynie podrzucić kilka informacji do przemyślenia. A że na ostateczne decyzje wpływa gust, a o gustach się nie dyskutuje, więc  do rzeczy.

Wykorzystanie kamienia łupanego o nieregularnych kształtach daje tarasy kamienne o wyglądzie najbardziej … brak słów, ale chyba najlepsze … o wyglądzie najbardziej naturalnym. Nie do każdego domu i ogrodu taki taras pasuje. Do jakiego nie pasuje, tego nie śmiemy sugerować, bo to rzecz gustu. Nam bardzo pasują takie tarasy do domów, które chcą w sposób płynny połączyć się z ogrodem. Domów o różnej architekturze, ale domów otwartych na ogród i otoczenie. Taki jak ten obok (prosimy kliknąć na to zdjęcie i poniższe by je powiększyć).

Taras kamienny z płyt łupanych o nieregularnych kształtach to jedno z możliwych rozwiązań. Jak się ma to rozwiązanie do innych? Powierzchnie tarasu kamiennego można następująco uszeregować, zaczynając od powierzchni kamiennych najmniej naturalnych, po te najbardziej naturalne:

  • Płytki ceramiczne – gres, terakota, klinkier – równe krawędzie, gładkie powierzchnie;
  • Płytki kamieniopodobne – przeważnie o równych krawędziach, powierzchnie naśladujące kamień naturalny, a więc mniej gładkie;
  • Cięte płytki z kamienia naturalnego– mogą być zarówno cięte po krawędziach jak i „po płaszczyznach”. Te które mają jedynie obcięte krawędzie (płyty kamienne formatowane) zachowują swoje nieregularności w płaszczyznach widocznych po przyklejeniu. Tego typu płytki kamienne są „podrabiane” przez producentów sztucznych kamieni. Oczywiście kamienie cięte można w różnorodny sposób obrabiać, osiągając gładkość powierzchni identyczną z płytkami ceramicznymi.
  • Płyty naturalne łupane o nieregularnych kształtach i powierzchniach.

Taras z gnejsu elewacyjnego 2Do tego dochodzi cała paleta kolorów, faktur. Jest w czym wybierać. Oczywiście podłoga z kamienia łupanego nie będzie tak równa, jak podłoga z gresu czy kamienia szlifowanego. Można powiedzieć: „i oto właśnie chodzi”. Podłoga musi być równa, ale to nie zawsze musi oznaczać „pałacowego” błysku i poślizgu. Do podłogi z łupanych płyt i płytek kamiennych pasuje określona architektura i określone meble. Dalej tematu nie rozwijamy, gdyż wchodzimy w temat gustów i upodobań. Przejdźmy do kwestii związanych z funkcjonalnością tarasów wykonanych z różnych kamieni.

Po pierwsze zwracamy uwagę na rzecz bardzo ważną, niedocenianą przez wielu inwestorów. Tarasy i schody z gładkich płyt kamiennych są bardzo niebezpieczne. Niebezpieczeństwo jest wprost proporcjonalne do ich gładkości. W zasadzie każdy wie, że mokra i gładka podłoga, to podłoga niebezpieczna, ale ileż to razy widzimy inwestycje, gdy takie podłogi (piękne!) są przykrywane matami z gumy (itp. materiałów) by zagwarantować bezpieczeństwo użytkownikom. Pytanie czy w domu to ma sens? Czy zawsze będziemy pamiętać wychodząc na taras, że w nocy „kropiło” lub była mgła?

Taras z gnejsu elewacyjnego 1Dobrze ktoś powie, ale przecież na nierównej podłodze nie da się ustawić mebli. Na zamieszczonych zdjęciach widać meble ogrodowe: ławy, stoły, krzesła. Powierzchnia tarasu z płyt kamiennych łupanych nie jest tak równa jak np. podłoga z gresu. To oczywiste dla każdego. Ale jak widać na zdjęciach taras z płyt łupanych ma dostatecznie równą powierzchnię, by można go było normalnie eksploatować. Czasami owszem, trzeba krzesło o 5 cm przesunąć w tę czy w tę stronę, by stało stabilnie i równo. Nie stanowi to jednak żadnego istotnego utrudnienia w eksploatacji tarasu z łupanego kamienia naturalnego. Są meble, które bez problemu można ustawiać na takiej powierzchni i takie, które trochę mniej się do tego nadają. Ponadto nie każdy mebel pasuje do takich tarasów. Z reguły te co pasują, też dobrze stoją, ale znowu wkraczamy w  temat gustów.

Taras z gnejsu elewacyjnego 3Zwracamy też uwagę na jeszcze jedną zaletę nieregularnych płyt kamiennych z kamienia naturalnego. Kamień naturalny nigdy nie ma identycznego koloru. Ma różne odcienie, czasami przebarwienia (jak oferowany gnejs szaro-złoty, który ma przebarwienia brązowe). W rezultacie podłoga ze swej natury jest naturalnie zróżnicowana. I co może być bardzo ważne dla pań (i panów) na takiej podłodze nie widać przybrudzeń. Każdy kto miał taras wie, że jego cechy (narażony na wpływy atmosferyczne) oraz funkcje (wejście do domu, ale i do ogrodu) powodują, iż nie da się go utrzymać w idealnej czystości. Przybrudzony gres czy kamień sztuczny razi, przybrudzony kamień naturalny łupany … mało kto to przybrudzenie zauważy. Oczywiście kamienie naturalne można i należy myć, ale jak wiadomo czasu na te czynności zawsze brakuje i każda oszczędność w tym zakresie, to więcej czasu np. na kawę na tarasie.

Na koniec wspomnimy, że z łupanych płyt kamiennych nie jest trudno wykonać taras. Z pewnością to nie banalna robota jak kładzenie płytek ceramicznych, ale wcale nie jest to takie trudne, jak się niektórym osobom wydaje. Myślący majsterkowicz bez problemu to zrobi (nie wspominając o budowlańcu). O tym jak zrobić taras piszemy w innym wpisie. Czytaj: “Budowa tarasu z kamienia”.

Na koniec nietypowo. Zacytujemy konkurencję: „Płytki kamieniopodobne wiernie odtwarzają oryginalny urok kamiennej architektury zachowując jednocześnie jej naturalną trwałość. Zob.: http://www.stegu.pl/oferta/kategoria,kamien-elewacyjny.html). Pojawia się pytanie, po  co kupować coś co odtwarza oryginał, skoro można za te same, a nawet dużo mniejsze pieniądze, kupić oryginał.

Zdjęcia w tekście (powyżej) przedstawiają realizację z oferowanego gnejsu szaro-złotego (płytki kamienne elewacyjne gr. 2 cm +/- 0,5). Poniżej inwestycje z wykorzystaniem płytek elewacyjnych z piaskowca na taras. Tarasy można też zrobić z płyt kamienny o większej grubości (ok. 3-5 cm grubości w zależności od koloru gnejsu) i większych rozmiarach (nawet 1-2 płyty na metr kwadratowy). Poniżej linki do stron ze szczegółową specyfikacją oferowanego kamienia.

Taras z piaskowcaTaras z piaskowca 2

Taras z piaskowca 1

 

 

 

Zapraszamy do rozważenia zakupu oferowanego przez nas kamienia.

schronisko

Gnejs elewacyjny – czytaj więcej.

Piaskowiec elewacyjny – czytaj więcej.

Płyty kamienne – czytaj więcej.

Taras z piaskowca 3

Taras z piaskowca 4